Vlk bude chráneným živočíchom na Slovensku

Minister životného prostredia Ján Budaj dnes podpísal vyhlášku, podľa ktorej bude usmrtenie vlka trestným činom. O vlku koluje mnoho mýtov v spoločnosti, pozrime sa aká je realita.
Pár faktov o vlkoch:
✅ Od roku 1974 nie je v Europe preukázaný prípad, že by zdravý a voľne žijúci vlk zabil človeka.
✅ Vlci plnia v ekosystéme nezastupiteľnú regulačnú, selekčnú a asanačnú rolu. A to z toho dôvodu, že spolu s ďalšími väčšími predátormi ako medveď či rys, pomáhajú udržiavať v rovnováhe stavy kopytníkov, ale aj lesných myší
✅ Pozoruhodný fakt je, že v oblastiach, kde vlk žije, je zaznamenaný minimálny výskyt moru diviačej zveri.
✅ Napriek nižším bezpečnostným opatreniam zabili vlky na Slovensku v rokoch 2001 – 2003 iba 0,5 – 0,7 % oviec z celkového chovu oviec v oblasti výskytu týchto šeliem Podľa výsledkov 10 rokov výskumov spôsobujú voľne žijúce kopytníky 17-krát väčšie škody poškodením mladých stromov a poľnohospodárskych plodín ako vlci.
✅ V ostrieľaných lesníckych a ochranárskych kruhoch koluje porekadlo, že jediným zdokumentovaným prípadom útoku vlka na človeka je príbeh o Červenej čiapočke. Útoky na človeka sú extrémne sporadické, pravdepodobnosť hovorí, že skôr vás napadne voľne pasúca krava ako vlk v prírode.